Wielki Powrót Łososia - relacja

09-09-2014

11 czerwca br. w Grybowie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, a promujące projekt „Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Biała Tarnowska”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 350 osób. Tym razem działania informacyjne prowadzone w ramach projektu skierowaliśmy głównie do dzieci i młodzieży szkolnej oraz wychowawców i nauczycieli z Grybowa i Gminy Grybów. Gry i zabawy edukacyjne przygotowaliśmy wspólnie z Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie i Klubem Gaja.

Jako pierwsze przysiadły się do nich przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego "Pod Topolą" w Grybowie. Podobało się bardzo. Dzieci odbijały wizerunek łososia na wstędze symbolizującej rzekę - Białą Tarnowską - oraz wysłuchały bajki „O łososiu wędrowcu, który zawsze wraca do domu”. W czasie gdy bajka o łososiu dobiegała końca, nad brzegiem Białej Tarnowskiej odbywało się zarybianie. Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej z Białej Niżnej, wraz z wędkarzami z PZW z Nowego Sącza wpuścili do Białej ponad 100 pstrągów potokowych. Po zarybieniu rzeki uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę m.in. na temat ochrony wód oraz fauny Białej Tarnowskiej. Dobre odpowiedzi nagrodzone zostały atrakcyjnymi nagrodami książkowymi.

Uczestnikom bardzo spodobało się też własnoręczne wykonywanie nadruku łososia na torbach bawełnianych. W grach i zabawach edukacyjnych uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Kąclowej, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Stróży, Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcącego - z Grybowa.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był happening „Wielki Powrót Łososia do Białej Tarnowskiej”, z udziałem uczniów i nauczycieli z zaproszonych szkół oraz Wójta Gminy Grybów – Piotra Kroka. Podczas happeningu uczestnicy zostali podzieleni na  dwie grupy – symbolizujące rzekę oraz łososie powracające do Białej Tarnowskiej. Efektowny, wspólny przemarsz z terenu przedszkola aż nad brzeg rzeki odbył się w rytm falującego sztandaru ozdobionego obrazami płynących łososi. Ogromne błękitne płótno przykryło maszerujących niczym stadionowa „sektorówka” ale i ileż bardziej pożytecznie!

Na koniec małe fotograficzne podsumowanie całego spotkania.